Oddýchni si deva

zážitkový babinec v Modre

Prvý ročník Oddýchni si deva máme úspešne za nami. Užili sme si oddych na ktorý v každodennom zhone nemáme čas. Veď každá potrebujeme niekedy chvíle, kedy by sme sa mohli smiať na blbostiach, ležať na deke bez toho, aby nám deti skákali po hlave, tancovať bosé v tráve, jesť kedy sa nám zachce, či dokonca nič nerobiť. Už teraz sa teším na nový jesenný 2.ročník. Už čoskoro…

Modra je krásne staré vinohradnícke mesto. Je jednou z dominánt Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Leží na juhovýchodných úbočiach Malých Karpát, ktoré sú chránenou oblasťou s mnohými rekreačnými oblasťami. S mestom MODRA sa spája mnoho prívlastkov – Modra historická, Modra vinohradnícka a vinárska, Štúrova, keramická, kultúrna aj turistická. Všetko toto počas našej víkendovej babskej jazdy spolu zažijeme.

Ubytovanie bude v historickom penzióne MKM priamo v centre malebného mestečka, v ktorom máme k dispozícii vnútorný bazén a saunu. Keďže nezažiť ochutnávku vín vo vinárskej oblasti by bol hriech, tak autá je najlepšie nechať doma a doviesť sa s vyloženými nohami pekne autobusom až do Modry.

PROGRAM

SOBOTA 8.6.2019

9.05 odchod z autobusovej stanice v Bratislave

9.57 príchod na námestie v Modre

10.00 – 10.15 check in v penzióne a odloženie batožiny (kto príde predsa len autom, tak parkovanie možné v okolí mimo penziónu)

10.30 – 12.00 súkromná zážitková exkurzia v Modranskej majolike

Nazrieme do zákulisia najväčších remeselných dielní s najdlhšou tradíciou na Slovensku. Modranská majolika je zapísaná v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Zažijeme tradičnú výrobu s majstrami keramikármi – všetky výrobky sú ručne vyrábané stáročnou technológiou, ktorú si môžeme vlastnoručne vyskúšať. Prevedú nás celým výrobným procesom, a na záver si každá namaľujeme vlastné ornamenty na šálku, ktorú nám vypália a do 2 týždňov doručia.

12.00 – 12.45 letná prechádzka na blízku farmu Pod Gaštankou, ktorá sa nachádza nad vinohradmi, pod lesom, v čistom prostredí Malých Karpát. Strávime tu príjemný zvyšok dňa.

V tomto krásnom prostredí máme k dispozícii odľahlejšie súkromné ohnisko s vlastným stolovaním. Pod Gaštankou nám vytvoria pohodu a atmosféru „vidieckeho“ pikniku, na ktorú budeme dlho spomínať. Jedlo máme zabezpečené vo forme opekačkového cateringu (domáca špekačka, klobáska, slaninka, chlieb, zelenina, horčica, domáci kečup). Nebude chýbať niečo na zahryznutie z farmárskej syrovej misy (ementál, korbáčiky, kozí syr, encián, modrý syr, bryndzová nátierka, maslo s domácimi dipmy) a samozrejme aj niečo sladké –  ovocná bublanina. Piť budeme kofolu a bazovú limonádu a bude aj uvítací „štamperlík“. Kávu, pivko či vínko sa dá dokúpiť osobitne vo farmárskom bistre.

Budeme si opekať pripravené dobroty a oddychovať  v tráve na prinesených dekách. Každá ako sa jej zažiada. Niektorá si pospí, iná porelaxuje čítaním dobrej knihy či časopisu. Zatancujeme si tiež bosé v tráve na našu ľudovú nôtu a naučím vás jednu krátku špeciálnu choreografiu z neďalekej dediny (Orešany).

Mám pre vás pripravený oddych aj pri výrobe vlastnej kvetovej čelenky (party). Rozvinieš si tak trochu svoju kreativitu, precvičíš šikovnosť prstov a odnesieš si niečo aj na pamiatku.  Potom sa v parte môžeš vykrúcať aj doma, alebo na našom folklórnom aerobiku.

Komu sa bude máliť, tak sa môže pridať k vidieckemu „životu“ na farme. Chovajú tu kone, ovce, kozy, králiky, prasiatka, sliepky, kačice, husi, psy, mačky a pávy, ktoré môžete nielen pozorovať, ale aj hladkať a kŕmiť u nich kúpeným krmivom.

19.00 – 20.45 príchod do penziónu a ubytovanie na izbách

Ak by bola ešte niektorá hladná môže si ísť objednať večeru v reštaurácii nášho penziónu, alebo zaplávať v bazéne či trochu sa po celodennom pobyte v prírode vysaunovať. Každá po čom najviac túži.

21.00 – 24.00 ochutnávka vín vo vinárni Pivnica u pradeda

Zopár domov vyššie od nášho penziónu budeme mať pripravenú spoločnú ochutnávku vín v Pivnici u pradeda u pravnuka vychýreného modranského vinára p. Petríka. Vyskúšame 5 druhov vína po 1 fľaši zo vzorky (4 biele a 1 červené),  ukáže nám video prezentáciu dobových fotografii, a brzdiť budeme syrom, pečivom a minerálkou.

NEDEĽA 9.6.2019

8.00 – 10.00 raňajky v penzióne formou švédskych stolov

10.00 – 10.30 check out

10.30 – 11.00 krátka prechádzka po mestečku s návštevou cukrárne s  najlepšou modranskou zmrzlinou

11.00 exkurzia v múzeu Ľudovíta Štúra v Modre

Múzeum je súčasťou Slovenského národného múzea a sídli v centre Modry, v tzv. Emreszovskom dome, ktorý patril rodine manželky Karola Štúra a v ktorom Ľudovít Štúr strávil veľa času výchovou bratových synov, keď sa v r. 1851 presťahoval do Modry. Napokon v tomto dome 12. januára 1856 aj zomrel. Nachádza sa tu hlavná expozícia Ľudovít Štúr – od štúdia k činom, ktorá prezentuje prierez životom a dielom Ľ. Štúra zasadený do konkrétnych historických súvislostí. Predstavuje Ľ. Štúra aj z jeho osobnej a ľudskej stránky prostredníctvom svedectiev jeho súčasníkov, i súčasný pohľad vedeckej a odbornej verejnosti. Expozícia obsahuje unikátne osobné predmety nielen Ľ. Štúra, ale aj Jozefa Miloslava Hurbana a Jána Kalinčiaka, spolu s dielami slovenských výtvarných umelcov a písomným dokumentárnym materiálom. Pamätná izba Ľ. Štúra pripomína posledné roky jeho života v Modre a okolnosti jeho tragickej smrti.

12.00 KONIEC a šup autobusom domov 🙂

 

Nový Termín

Už čoskoro.

Ak sa ti páči predstava vidieckeho zážitkového víkendu, tak neváhaj a napíš mi. Sleduj naše sociálne siete aby ti neunikol nový termín Oddýchni si deva. Užijeme si spolu perfektný víkend v komornej atmosfére. 

Ak by ti neprišiel odpovedací mail, tak píš na kamila@tancujvykrucaj.sk alebo volaj na 0911/ 969 060

FB YT IG